Zatiaľ čo elektronické bankovníctvo a nakupovanie v e-shopoch sú bežnou súčasťou digitálneho sveta, výdavky za bývanie zamrzli v ére ceruzky a papiera. Ako znížiť náklady na energie a vodu pritom rieši stále viac domácností i majiteľov bytov či domov na prenájom. Rýchlo rastúci trh nájomného bývania tak prináša pokrok v správe nehnuteľností, na ktorom zarobia aj jednotlivci.
„Realita správy nehnuteľností sa zasekla v 70. rokoch,“ hovorí šéf startupu BeiT Miro Hachlinec. „Raz ročne dostávame rozúčtovanie spotreby energií bez možnosti ich nejako korigovať. Ako koncoví používatelia sme posledný, kto dostane informácie o tom, čo tvorí obrovskú časť našich životných nákladov,“ pokračuje Hachlinec s tým, že ani profesionálni správcovia nehnuteľností na tom nie sú čo do informovanosti o moc lepšie. Jeho firma sa preto zamerala na automatizáciu dát bývania tak, aby vlastníci domov aj ich nájomníci mohli sledovať spotrebu energií či vody online.
Bytová kríza: Prečo sú v Česku také drahé byty a nájmy?
Podľa Martina Kroha, predsedu predstavenstva Stavebného bytového družstva Praha, ktoré spravuje štyri stovky domov nielen v hlavnom meste, sa môže pri odpočtoch vykonávaných len raz ročne ukázať, že únik vody za rok spôsobil škodu napríklad 800 tisíc korún.
Sledovaním, optimalizáciou a inteligentným spracovaním dát je možné v byte ušetriť až tridsať percent prevádzkových nákladov, uviedol na konferencii Digitalizácia nájomného bývania Radek Fiala z BeiTu. Startup zbiera cez softvér a hardvér dáta z diaľkových meračov energií a vyhodnocuje ich v reálnom čase prostredníctvom webovej a mobilnej aplikácie.
Zhasol si v kancelárii? Síkela nabáda ministerstvá, aby neplytvali energiami. Úrady uisťujú, že šetria
Priemysel a energetika
Zhasol si v kancelárii? Síkela nabáda ministerstvá, aby neplytvali energiami. Úrady uisťujú, že šetria
Ako v hotelovom biznise
Digitalizácia bývania sa však netýka len spotreby vody, energií a ďalších nákladov na prevádzku. Ponúka tiež efektívnejšiu komunikáciu správcom budov aj spoločenstvom vlastníkov (SVJ). Investície do údržby elektronického systému by mali vyjsť majiteľa nehnuteľností lacnejšie ako platby za personál, ktorý v súčasnosti úkony spracováva manuálne. Navyše sa zníži riziko chýb, ktoré vzniká pri fyzickom prepisovaní dát.
K urýchleniu automatizácie prispieva veľkou mierou aktuálny rozvoj trhu s nájomným bývaním. „Svetové trendy minimalizujú osobný kontakt s nájomcom. Ten si vyberá byt online a online si ho rezervuje aj podpisuje zmluvu. Chytré aplikácie umožňujú rezerváciu spoločných častí domu, ako je práčovňa alebo wellness, ďalej zdieľanie bicyklov či automobilov alebo napríklad zapožičanie grilu,“ opisuje majiteľka poradenskej spoločnosti BTR Zuzana Chudoba.
Nastáva doba, kedy nájomný trh začne konečne fungovať, hovorí developer Marcel Soural z Trigemy
Rozhovory
Nastáva doba, kedy nájomný trh začne konečne fungovať, hovorí developer Marcel Soural z Trigemy
Nájomné bývanie nasleduje trendy v hotelovom biznise a hľadá spôsoby, ako ušetriť náklady na ľudské zdroje. Majiteľ developerského a stavebného holdingu Trigema Marcel Soural sa inšpiruje prevádzkovaním vlastného areálu na Monínci. Ubytovanie cez recepciu tam nahradilo elektronické odbavenie, kedy po naskenovaní dokladu totožnosti a platobnej karty automat vydá hosťovi kartu od izby. „Na rovnakom princípe bude fungovať aj Fragment,“ pripomenul Soural svoj projekt moderného nájomného domu, ktorý Trigema teraz stavia v pražskom Karlíne.
Redakcia radí: Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi a starajte sa o svoj dom.