Čínsky realitný sektor sa od minulého roka zápasí s dlhovou krízou, ktorá nastúpila po štátnom zásahu proti nadmernému zadlžovaniu developerov a sérii nesplácaných úverov. Viac ako desiatka developerov, z ktorých najznámejšia je skupina China Evergrande Group, už nedokáže splácať úroky zo zahraničných dlhopisov. Najnovším „neplatičom“ sa minulý týždeň stal aj štvrtý najväčší čínsky developer Sunac China Holdings. Pripája sa tak k spoločnostiam ako Fantasia, Modern Land a Kaisa Group Holdings.
Sunac v správe pre hongkonskú burzu cenných papierov uviedol, že pred koncom odkladnej lehoty nevyplatil kupónový výnos z dolárového dlhopisu vo výške 29,5 milióna dolárov. Developer tiež oznámil, že neočakáva výplatu ani pri ďalších kupónových výnosoch, z ktorých najbližšiemu s objemom 26,85 milióna dolárov skončila odkladná lehota 19. mája. Domáce výnosy developer naďalej hradí.
Evergrande opäť obnovila obchodovanie svojich akcií na burze v Hongkongu
Bloomberg vo svojej správe vo štvrtok uviedol, že 79 percent zo 17,3 miliardy dolárov (teda zo zhruba 405,2 miliardy korún) všetkých nevykonaných výplat v Číne sa tento rok zatiaľ týkalo zahraničných dlhopisov, čo silne kontrastuje s predchádzajúcimi rokmi, kedy sa väčšina nevykonaných výplat týkala výnosov domácich.
Konkrétne spoločnosť Sunac China má podľa údajov Bloombergu nesplatené dolárové dlhopisy v hodnote 7,7 miliardy dolárov a miestne dlhopisy v jüanoch v hodnote 3,1 miliardy dolárov (72,61 miliardy korún).
Investície v časoch krvi a sĺz. Vojna presmerovala peniaze na nové adresy:
Uprednostňovanie miestnych výplat môže znamenať, že developeri s momentálnym nedostatkom hotovosti môžu naďalej zachovať prevádzku a poskytuje to určitú istotu pre rokovania o predĺžení platieb. Aspoň krátkodobo to môže situáciu stabilizovať a zabrániť čínskemu „lehmanovskému momentu“, ktorý bol skloňovaný v súvislosti s tamojším developerom Evergrande. Ten v decembri oficiálne oznámil neschopnosť splácať dlhy.
Keďže sa v novembri 2022 koná dvadsiaty zjazd Komunistickej strany Číny, stabilita je pre čínske vedenie uchádzajúce sa o znovuzvolenie prioritou.
Odklon od „prednostného“ vyplácania zahraničných dlhopisov môže súvisieť aj s pôvodom väčšiny dolárových dlhopisov čínskych emitentov, ktorým je práve stavebníctvo. Predzvesťou krízy by mohol byť aj pokles predaja nehnuteľností, ktorý začal už počas pandémie a ktorý v Číne dodnes prehlbujú striktné opatrenia potierajúce šírenie covidu-19.