Podielové investičné fondy spravujú investičné spoločnosti. Vďaka týmto podielovým fondom nakupujú aktíva najrôznejších druhov, napr. populárne akcie. Veľmi často sa môžeme stretnúť s tým, že sú podielové fondy v správe bankových domov. Pokiaľ sa stanete investorom, ktorý vloží svoje financie do investičného podielového fondu, získate podielové listy. Ide o cenné papiere, ktoré sú dôkazom o tom, že máte v danom fonde konkrétny podiel. Správca fondu zverené peniaze spravuje a ďalej s nimi operuje. Tým dochádza k ich reinvestovaniu.
Uzavreté a otvorené podielové fondy
Tak ako je bežné, aj podielové fondy môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií. Aby ste sa rozhodli pre správnu investíciu, je dôležité poznať druhy podielových fondov. V rámci stratégie a očakávania potom môžete staviť na ten pre vás najlepší. Podielové fondy delíme najčastejšie na otvorené a uzavreté.
Otvorené podielové fondy sú povinné odkúpiť od podielnikov späť podielové listy, a to kedykoľvek, keď o to požiadajú. Nemajú obmedzený počet vydaných podielových listov.
Pri uzavretých podielových fondoch nie je povinnosť odkúpiť podielové listy, počet podielových listov je obmedzený, a to ako ich minimálne, tak maximálne množstvo.
Ďalšie členenie môžeme vidieť v investičnej stratégii, mene alebo obsahu aktív. Môžete sa tak stretnúť napr. s podielovými fondmi dlhopisovými, akciovými, realitnými… Časté je aj kombinovanie podkladových aktív správcami fondu.
Výnosnosť podielových fondov
Pred tým, než investujeme do podielových listov, je nutné zvážiť výnosy, riziká a likviditu. Ak chcete významnejšie zhodnotiť svoje financie, platí, že investícia do podielových fondov sa zhodnocuje viditeľnejšie až po niekoľkých rokoch. V porovnaní s termínovanými vkladmi je potom celkový výnos pomerne vysoký, ale spravidla nedosahuje hodnoty ako napr. ETF fondy.
__________________________
stagnuje, klesá zisk alebo kríza je na dohľad v podniku, radi Vám pomôžeme.