Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Druhé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku: Emmanuel Macron s manželkou Brigitte vo volebnej miestnosti
Emmanuel Macron si pri svojom zvolení do úradu dal za cieľ mať do roku 2025 vo Francúzsku 25 jednorožcov, teda mladých technologických firiem s hodnotou viac ako miliardy dolárov. To sa nakoniec podarilo už tento rok v januári. Ale vrece s francúzskymi štartupmi sa neroztrhlo iba obyčajným mávnutím Macronovej kúzelnej paličky.
PayFit je jeden z najčerstvejších francúzskych jednorožcov, teda mladých technologických spoločností dosahujúcich hodnotu viac ako miliardy amerických dolárov. Toto ohodnotenie dosiahol tento rok v januári po tom, čo do neho investičné fondy General Atlantic, Eurazeo či Large Venture naliali v prepočte viac ako šesť a pol miliardy korún.
Startup, ktorý stredne veľkým aj malým firmám poskytuje nástroje na platby a riešenie vzťahov so zamestnancami, tak bol po tomto investičnom kole ohodnotený na necelých 50 miliárd korún. Vlani sa začínajúca firma presťahovala do ôsmeho parížskeho obvodu neďaleko stanice Saint-Lazare, kde obsadila obrovský objekt, ktorý predtým slúžil na opravu vlakov. Finančné výsledky firmy sa zobrazujú v reálnom čase na stene, priemerný vek zamestnancov nedosahuje ani tridsať rokov a aktuálne firma hľadá zhruba štyri stovky nových pracovníkov.
Permanentná hrozba vojny môže motivovať k prosperite. Startupový Izrael ukazuje, ako na to
PayFit patrí spolu s firmou BlaBlaCar, Doctolib či Deezer medzi 26 francúzskych jednorožcov, ktoré v posledných mesiacoch pribúdajú v krajine galského kohúta rekordným tempom. Veď ešte pred piatimi rokmi malo Francúzsko len dve také úspešné spoločnosti. A na porovnanie Česko sa zatiaľ môže chváliť len jediným, a to Rohlíkom (ak nepočítame Avast založený už v roku 1988, česko-americký Productboard a čisto americký Shipmonk, pri ktorého zrode stál český biznismen). Francúzsko má aktuálne najväčšie množstvo veľkých startupov v Európskej únii, viac ako ľudnatejšie Nemecko. Od začiatku roku 2022 už tamojšie startupy, ktorým sa vo Francúzsku hovorí „jeunes pousses“, dokázali od investorov vybrať v prepočte asi 130 miliárd korún. EY aktuálne eviduje vo Francúzsku viac ako 27 tisíc startupov v porovnaní s necelými desiatimi tisíckami v roku 2016.
Splnil plán o tri roky skôr
To je úctyhodný progres, ktorý je už teraz odkazom prezidentstva Emmanuela Macrona. Politika a bývalého investičného bankára, ktorý často chodí bez kravaty av krajine tak hrdých na svoj jazyk sa nebojí používať anglicizmy tak zažité práve v startupovom prostredí. Práve Macron si pri svojom zvolení do úradu dal za cieľ mať do roku 2025 vo Francúzsku 25 jednorožcov, čo sa nakoniec podarilo už tento rok v januári. Ale vrece s francúzskymi štartupmi sa neroztrhlo iba obyčajným mávnutím Macronovej kúzelnej paličky. Už v roku 2012, teda za prezidentstva Macronova predchodcu Françoisa Hollanda vznikla štátna banka BPI zameraná na podporu francúzskych firiem. O rok neskôr bol založený startupový ekosystém French Tech, ktorý prepája zakladateľov firiem, investorov a verejnú sféru.
Emmanuel Macron teda v roku 2014, kedy sa stal ministrom hospodárstva a priemyslu, už naskočil do sčasti rozbehnutého vlaku. Macron na prvé čriepky nadviazal a francúzskemu startupovému boomu výrazne pomohol tým, že z podpory startupov urobil jednu zo svojich hlavných tém, pomohol nasmerovať do mladých firiem peniaze z bánk a poisťovní, znížil startupom daňové zaťaženie, a predovšetkým sa mu podarilo niečo, čo bývalo vo Francúzsku považované za sci-fi. Macron uvoľnil rigidný pracovný trh, zjednodušil pravidlá pre prepúšťanie aj najímanie zamestnancov.