Startup pripravuje stavbu vesmírneho hotela, vyletieť má už o tri roky

Date:

Vizualizácia stanice Voyager spoločnosti Orbital AssemblyInteriéry pripravovaných lodí majú ponúkať predovšetkým luxus a neopakovateľnú atmosféruVizualizácia stanice Voyager spoločnosti Orbital AssemblyInteriéry pripravovaných lodí majú ponúkať predovšetkým luxus a neopakovateľnú atmosféruInteriéry pripravovaných lodí majú ponúkať predovšetkým
Interiéry pripravovaných lodí majú ponúkať predovšetkým luxus a neopakovateľnú atmosféru
Vizualizácia stanice Voyager spoločnosti Orbital Assembly
Interiéry pripravovaných lodí majú ponúkať predovšetkým luxus a neopakovateľnú atmosféru

Kalifornská spoločnosť Orbital Assembly oznámila plán vybudovať na obežnej dráhe Zeme vesmírny hotel poskytujúci jedinečné zážitky až 28 ľuďom. Stanica v podobe rotujúceho prstenca, ktorý má vytvárať umelú gravitáciu, by mala vyletieť už v roku 2025.

Pioneer Station má ponúkať zázemie ako pre výskum či biznis, tak aj pre turistov. Vedľa nej pripravuje firma oveľa väčší projekt Voyager Station. Jeho koncept uzrel svetlo sveta v roku 2019. Vtedy ešte pod hlavičkou spoločnosti Gateway Foundation. Orbital Assembly projekt nedávno prevzala a realizáciu plánuje na rok 2027.
Rotujúca vesmírna stanica má svojim otáčaním generovať približne šestinu zemskej gravitácie, čo umožní jej hosťom jesť a spať, ako sú zvyknutí na Zemi. Zároveň v miestach bližšie k stredu rotujúceho disku má byť gravitácia blízka nule, čo tvorcovia stanice plánujú využiť na rôzne zábavné hry.
Do vesmíru chce aj Elon Musk a jeho projekt Starlink

Vesmírna turistika je v posledných rokoch na vzostupe. Vlani sa hranici vesmíru priblížil miliardár Richard Branson s raketou svojej spoločnosti Virgin Galactic, spoločnosť Blue Origin Jeffa Bezosa potom na obežnú dráhu vyslala hercov zo seriálu Star Trek Williama Shatnera. Ten sa tak stal najstarším človekom, ktorý sa dostal do vesmíru. Orbital Assembly verí, že vesmírnu turistiku čaká ešte oveľa búrlivejší rozvoj. „Naším cieľom bolo vždy umožniť veľkému počtu ľudí žiť a pracovať vo vesmíre,“ povedal pre CNN prevádzkový šéf firmy Tim Alatorre.
Orbital Assembly oslovila s ponukou spolupráce ďalších vesmírnych podnikateľov, zatiaľ ale neuspela. Do svojho tímu poradcov však spoločnosť nedávno získala Andrého Bormanisa, vedca NASA, scenáristu a producenta vesmírnej ságy Star Trek.

Spiral galaxy, illustration of Milky Way

Cestu súkromníkom do vesmíru má umožniť plánované ukončenie prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice. Podľa súčasného harmonogramu má ukončiť činnosť v roku 2030 a následne sa má kontrolovane zrútiť do Tichého oceánu. Zákazky vypísané NASA na vývoj náhrady vesmírnej stanice, ktorá má spájať výskumné účely so zázemím pre turistov, získali spoločnosti Blue Origin, Nanoracks a Northrop Grumman. Orbitálnu stanicu pre kombinované využitie sľubuje už v roku 2024 vypustiť aj texaská spoločnosť Axiom Space.
Šéfka Orbital Assembly Rhonda Stevensonová verí, že jej firma predbehne prinajmenšom konkurentov spolupracujúcich s NASA a bude generovať príjmy ako z turizmu, tak od záujemcov prenajímajúcich si zázemie pre výskum či podnikanie.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Viete, pre ktorých cyklistov sú určené krosové a trekingové bicykle? 

Jar je tu a je neprehliadnuteľné, koľko cyklistov sa...

Ako vybrať skriňu do spálne?

Spálňa by mala byť miestom, kde sa cítime v...

Vzdušný vyvetraný domov a ako ho dosiahnuť

Či už bývate v rodinnom dome alebo byte, je...

Ako fungujú podielové fondy a ako sa delia?

Podielové investičné fondy spravujú investičné spoločnosti. Vďaka týmto podielovým...